Pola miliona ljudi u Srbiji pati od šećerne bolesti, a procenjuje se da barem još 250.000 njih ima dijabetes a da to i ne zna
„Budući da zakasnela dijagnoza ove bolesti uzrokuje ozbiljne komplikacije, te je lečenje posledica u tom slučaju mnogo teže, što je istovremeno i znatno skuplje za zdravstveni sistem Srbije, savetovališta za dijebetes imaju veoma značajnu ulogu u prevenciji, kontroli i lečenju, stoga je veoma važno da rade svojim punim kapacitetom“, naglasio je predsednik Republičke stručne komisije za prevenciju i kontrolu šećerne bolesti prof. dr Nebojša Lalić na skupu „Savetovališta za dijabetes – realnost i potencijal” povodom Svetskog dana dijabetesa.
Deset godina nakon ukidanja, vraćeno je 34 od ukupno 40 planiranih savetovališta za dijabetes. Njihova uloga izuzetno je značajna u prevenciji, ranom otkrivanju, dobroj kontroli i sprečavanju razvoja ozbiljnih komplikacija ove hronične bolesti. U savetovalištima pacijenti mogu dobiti sve informacije o bolesti i terapiji, kao i pravovremenu negu i savete. Sve ovo pod uslovom da savetovalište na terenu zaista funkcioniše, naglasili su predstavnici obolelih od dijabetesa.
„Prevencijom je moguće smanjiti rizik od šećerne bolesti za čak 58 odsto. Zbog toga je vraćanje savetovališta za dijabetes izuzetno značajan korak za pacijente, ali i za republički budžet. Ulaganje u prevenciju je deset puta manje nego ono u lečenje komplikacija dijabetesa, kao što su slepilo, problemi s krvnim sudovima, bubrezima, amputacije”, objasnio je prof. dr Nebojša Lalić.
Potpredsednica Dijabetološkog saveza Srbije Stela Prgomelja napominje da kroz savetovališta pacijenti mogu da saznaju više o svim mogućnostima dobre kontrole dijabetesa. „Samokontrola je osnova i u tom smislu nam je potrebno više tračica za merenje šećera u krvi, kao i savremena terapija. Skoro deset godina kod nas gotovo da nema nijednog novog leka, koji su inače dostupni obolelima u drugim EU zemljama i zemljama okruženja. U Srbiji nemamo dovoljan broj pedijatrijskih endokrinologa i predlažemo da se savetovališni rad proširi i na ovu populaciju.”
Jedan od retkih domova zdravlja koji se može pohvaliti efikasnim radom savetovališta za dijabetes jeste Dom zdravlja Zemum.
“Iz našeg iskustva u dosadašnjem radu pokazalo se da je pacijentima koji su se odazvali pregledima u savetovalištu daleko bolje regulisan dijabetes, te su pripremljeniji na sve izazove koje život s ovom bolešću nosi. Ovakav vid zdravstvene zaštite, koji daje pacijentima mogućnost da se informišu o svojoj bolesti, pod uslovom da se pacijenti pridržavaju datih saveta i terapije, omogućava da se u znatnom broju izbegnu komplikacije šećerne bolesti”, izjavila je lekarka Savetovališta za dijabetes Doma zdravlja Zemun Marija Glavinić.