Ova opasna infekcija može se pobediti! U toj bici gubi se prst, deo stopala ili noga – ali se spasava život.
Znamo da dijabetes, ukoliko se nivo glukoze ne stavi pod kontrolu, tokom godina polako ali sigurno napada i oštećuje sve sisteme u organizmu. Isto tako, poznato je da je najveći problem u tome što se sve dešava tiho i bezbolno, skoro neprimetno, a kada se tegobe konačno ispolje, šteta se teško popravlja. Ovo važi za sve komplikacije koje nastaju usled povišenog nivoa šećera u krvi, a među njima je i jedna od najtežih – gangrena, propadanje tkiva, koje nastaje kao posledica takozvanog dijabetičkog stopala. S tim problemom susreće se oko 10% obolelih od dijabetesa, ali medicina još nije dala odgovor na pitanje zašto su neki pacijenti podložniji ovom po život opasnom stanju, čiji je čest epilog amputacija prsta, dela stopala ili noge.
PROČITAJTE I… Simptomi koje ne smete zanemariti
Pretpostavlja se da se radi o naslednim faktorima, međutim – oboljenje je u svakom slučaju posledica kontinuirane hiperglikemije koja razara zidove krvnih sudova i ubrzava stvaranje naslaga na njihovim zidovima. Šta je, zapravo, gangrena? Ova patološka promena tkiva predstavlja odumiranje ćelija (nekrozu) izazvano narušenom krvnom cirkulacijom, koja može biti posledica povrede, infekcije ili bolesti. U slučaju dijabetesa, gangrena je direktna posledica dijabetičkog stopala, a za njen nastanak odgovorni su svi ovi uzročnici.
KAKVU ULOGU IMAJU KRVNI SUDOVI
Jedna od glavnih posledica dugotrajno povišenog nivoa šećera u krvi jeste oštećenje i sužavanje svih krvnih sudova, perifernih i sitnih (angiopatija), pa i onih koji ishranjuju donje ekstremitete. Smanjen dotok krvi može uzrokovati odumiranje tkiva koje ne dobija neophodne hranljive materije i stvaranje takozvanih ulceracija uz smanjen dotok neophodnih materija i do nerava u tom delu tela. Ovaj poremećaj naziva se neuropatija i manifestuje se na nekoliko načina.
Motorička neuropatija uzrokuje smetnje u koordinaciji i održavanju ravnoteže i, posledično, atrofiju mišića stopala, što uz aterosklerozu i promene na kostima, čestog pratioca dijabetesa, remeti normalnu statiku stopala. Tako se stvaraju nove tačke pritiska, najčešće na prstima, i regiji ispod njih (takozvani meteterzalni deo stopala), što dovodi do nastanka žuljeva i rana – ulceracija podložnih infekciji, koje teško zarastaju.
Senzorna neuropatija uključuje smanjenu osetljivost na bol, dodir i senzitivnost stopala, koje u poodmaklim stadijumima potpuno izostaju.
Autonomna neuropatija podrazumeva smanjenje znojenja, sušenje kože, stvaranje napuklina i otvaranje ranica, mogućih žarišta infekcije.
SAZNAJTE I… Koji su faktori rizika za nastanak gangrene
LEČENJE GANRENE JEDINO REŠENJE
Kada je reč o lečenju gangrene, postoji samo jedna vrsta terapije – radikalno odstranjivanje odumrlih delova, što podrazumeva i uklanjanje okolnog, zdravog tkiva, kako bi se sprečilo širenje infekcije, uz, naravno, primenu visokih doza antibiotika. U slučaju suve gangrene neophodna je angiografija – pregled perifernih krvnih sudova, kako bi se utvrdilo mesto suženja i postavio stent ili bajpas, što će preduprediti ponovni nastanak nekrotičnih promena.
VIŠE SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA DIJABETES!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Magazin-Dijabetes
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net