"Dijabetes" magazin
  • Novi broj
  • Dijabetes info
  • Ishrana
  • Rekreacija
  • Saveti
  • O magazinu
Dijabetes info
Ječmena trava: snižava šećer i štiti pankreas
10 brzih rešenja za opstipaciju
Dijabetes & predrasude
Sezona je druženja i… izazova za glikemiju
Dijabetes uzrokuje glavobolju
Ublažite nuspojave antidijabetika
HIPOGLIKEMIJA: Sve što treba da znate
Diabetiker vitamine – Vaša dnevna doza zdravlja
Dijabetološki savez Srbije pokrenuo kampanju ,,770.000″
Sprečite insulinsku rezistenciju i živite duže!

"Dijabetes" magazin

Vodič za lakši život sa šećernom bolešću

  • Novi broj
  • Dijabetes info
  • Ishrana
  • Rekreacija
  • Saveti
  • O magazinu
Saveti

Jeste li se susretali s fenomenom zore?

November 15, 2017

O svojim iskustvima i životu s dijabetesom piše Predrag Blagojević, osnivač i urednik bloga ”Moj dijabetes”

U poslednje vreme primetio sam da mi je jutarnja glikemija viša od one pre spavanja, kao i da nakon doručka nastavlja da raste. Prvo sam mislio da problem leži u pogrešnoj dozi dugodelujućeg insulina koji ubrizgavam pre spavanja. Tada sam počeo s korigovanjem upravo te doze, što nije dovelo do bilo kakve promene i poboljšanja jutarnje glikemije. Najpre sam povećavao doze, ali to je prouzrokovalo hipoglikemije tri do četiri sata nakon obroka narednog dana. Zatim sam smanjio, a to je dovodilo do problema s jutarnjom glikemijom.
Problemi poput ovih dovode do otežane regulacije glikemije tokom jutra i mogu stvoriti loš osećaj, kad pored toga što ne uradite ništa loše za svoju glikemiju rezultat svega nije pozitivan. Tada počinjemo da se pitamo šta sve to uzrokuje i šta se zapravo dešava u našem telu? Odgovor je prost, ova pojava se može objasniti takozvanim fenomenom zore.

Šta je to ”fenomen zore”?
U vremenskom razmaku između 3 i 8 sati ujutru (u zavisnosti od toga kad ste zaspali) telo luči razne hormone, poput kortizola, glukagona i epinefrina, kako bi obezbedilo dovoljnu količinu energije za početak dana i buđenje. Ovo se dešava u telu svakog čoveka, nezavisno od toga da li je osoba obolela od dijabetesa ili nije, samo što kod onih koji nisu oboleli ovaj proces sam pankreas reguliše lučenjem dovoljne količine insulina održavajući glikemiju stabilnom. Kod osoba s dijabetesom, koje samostalno ubrizgavaju insulin ili koriste lekove za spuštanje nivoa šećera u krvi, proces regulisanja glikemije pred zoru može biti komplikovaniji ukoliko se ovaj fenomen ispolji.

Nemojte zanemariti ovaj sindrom
Fenomen zore može predstavljati ozbiljan problem, jer stvara nezadovoljstvo zbog otežane regulacije glikemije tokom jutra, koja nekad traje i do podneva, uprkos svim dobrim stvarima koje smo prethodno uradili za svoj dijabetes. Takođe, prema istraživanju koje je sprovela Američka dijabetes asocijacija, kod osoba obolelih od dijabetesa kod kojih je izražen ovaj fenomen dolazi do rasta HbA1C za 0,7%, što samim tim šteti celokupnoj kontroli bolesti i dovodi do nezadoljstva i pada raspoloženja čiji je uzrok dijabetes. Zato je veoma važno pronaći način da se jutarnja glikemija stabilizuje i izbegne hiperglikemija, koju telo lučenjem hormona izaziva.

Ako uvidite ovaj problem, bilo bi poželjno da u periodu između tri i pet ujutru proverite svoju glikemiju, a zatim je uporedite s onom nakon buđenja. Ukoliko glikemija raste, a prethodno za večeru niste pojeli veliku količinu ugljenih hidrata i masti, verovatno je u pitanju ”fenomen zore”. Tada treba pristupiti nekim od načina saniranja problema koje ovaj sindrom nosi sa sobom. Treba napomenuti da koliko god hiperglikemije koje prouzrokuje ovaj fenomen izgledale nerešivo, postoji način da se iskontrolišu i neutrališe njihov efekat.

Kako ih kontrolisati
Uglavnom se problem može rešiti promenom dugodelujućeg insulina u dogovoru s doktorom, jer očigledno dotad korišćeni insulin ne uspeva da suzbije ovu pojavu. Događa se da višegodišnjim korišćenjem jednog insulina telo počinje da ga odbacuje i sam insulin deluje sa smanjenom efikasnošću. Prema iskustvima drugih, novi dugodelujući insulini, poput Tresibe i Toujeo, koji se u našem regionu na nekim mestima mogu naći, a nadamo se uskoro i svuda, veoma uspešno regulišu skok glikemije pred zoru.
Ubrizgavanjem korektivne doze brzodelujućeg insulina u periodu između tri i pet ujutru može se smanjiti uticaj i pokriti skok nivoa šećera u krvi. Ono što je potrebno jeste da se utvrdi okvirno vreme delovanja ”fenomena zore”, te tada treba naviti sat kako biste ubrizgali dozu, koja doduše ne sme biti ni prevelika, kako ne bi došlo do opasne hipoglikemije pred samo buđenje.

INSULINSKA PUMPA – JEDAN OD BOLJIH NAČINA KONTROLE

Jedan od najefikasnijih metoda jeste uvođenje insulinske pumpe, koja se može isprogramirati kako bi se ubrizgao insulin pred samu zoru, kad ovaj fenomen počinje da utiče na glikemiju. Neophodno je utvrditi kad glikemija počinje da raste, kako bi se podesila doza insulina u tom vremenskom periodu. Kako je na našim prostorima veoma teško doći do pumpe zbog surovih uslova komisije, ovo je, nažalost, moguće samo za one koji ispunjavaju upravo te rigorozne uslove.

Foto: Thinkstock
 

VIŠE SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA DIJABETES!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Magazin-Dijabetes

STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net

Jeste li se susretali s fenomenom zore? was last modified: November 15th, 2017 by goran
blogerfenomen zoreinsulinispovestjutro
1
Facebook Twitter Google + Pinterest
previous post
Rolat od kiselog kupusa
next post
Fizička aktivnost na prvom mestu

Informišite se još

Konzumiranje alkohola i dijabetes

Vozači, obratite pažnju!

Kako pravilno negovati rane

Kako kontrolisati bes?

Kako da sami proverite svoje zdravlje?

Napravite plan za sezonu prehlade i gripa

Spas za suva usta

Obuzdajte žudnju za slatkišima!

Fenomen zore: Uzroci i rešenja


Potražite na kioscima

Oglašivači

Najnovije na sajtu!

  • Dijabetes #50: Prelistavamo novi broj

  • Perfektan kvalitet Ruske Carske Čage i Ruskog Carskog Mumia

  • ZELJONKA ORGINAL SSSR – Konačno i u Srbiji!

  • Dijabetes #49: Prelistavamo novi broj!

  • Ječmena trava: snižava šećer i štiti pankreas

  • Umotajte u… papir!

  • 10 brzih rešenja za opstipaciju

  • Dijabetes vas umara?

  • Dijabetes & predrasude

  • Sezona je druženja i… izazova za glikemiju

Ishrana dijabetičara

  • Ječmena trava: snižava šećer i štiti...

    May 7, 2022
  • Umotajte u… papir!

    May 6, 2022
  • 10 brzih rešenja za opstipaciju

    May 5, 2022

@2017 - Dijabetes magazin. All Right Reserved.


Back To Top