Oboleli od dijabetesa često osećaju da njihov ”slatki životni saputnik” preuzima kontrolu nad njima, što ih izbacuje iz ravnoteže. I vama se to dešava? Ne očajavajte, evo kako da se vratite na pravi kolosek!
Držanje nivoa šećera u krvi pod kontrolom mnogima deluje kao posao s punim radnim vremenom – brigu o dijabetesu treba uskladiti s porodicom, prijateljima, karijerom… Jednostavno, sa svim životnim aktivnostima, s obzirom na to da dijabetes i mnogo pre postavljene dijagnoze postaje životni saputnik onih čiji pankreas uopšte ne luči insulin ili ga bar ne proizvodi dovoljno.
Ako se i vama čini da ne možete da se izborite sa šećernom bolešću, ne paničite – niste sami. Mnogima se, s vremena na vreme, čini da ne mogu da izađu na kraj s dijabetesom, ali postoji rešenje. Želeći da saznamo kako se izboriti s osećajem da šećerna bolest kontroliše vas, umesto da vi pod kontrolom držite nju, konsultovali smo se s endokrinologom, psihologom i savetnikom za dijabetes. Evo koje savete imaju za vas!
1
ŠTA URADITI AKO…
vas demorališu brojevi na meraču
Naša stručna savetnica:
dr Danijela Drašković, endokrinolog
Opšta bolnica ”Medigroup”
Monitoring nivoa šećera u krvi osobe s dijabetesom shvataju kao test – brojevi na ekranu daju im odgovor na pitanje koliko vešto kontrolišu svoju bolest. Razumljivo je da vam bude pomalo krivo ako ne ugledate cifre koje ste očekivali – možda ćete se rastužiti, možda osetiti da vam preti napad panike ili ćete osetiti anksioznost. Štaviše, mnogi u toj situaciji jednostavno odlučuju da ignorišu bolest – odlažu merač šećera u krvi, očekujući da će tako zaboraviti na svoju dijagnozu. Ako se i vama takve misli motaju po glavi – razmislite ponovo!
Sačekajte: Ne smete zaboraviti na merenje nivoa glukoze, ali ga ne morate sprovoditi suviše često. Zašto ne proredite merenje? Tako će ubrizgani insulin dobiti na vremenu da deluje. Uostalom, ne možete očekivati da ugljeni hidrati iz pojedenog obroka istog trenutka stignu do ćelija kojima su neophodni. Jednostavno – malo sačekajte.
Promenite pristup: Važan je i način na koji tumačite rezultate – nemojte posmatrati vrednosti na meraču kao dobre ili loše. Umesto tim pridevima, pokušajte da ih okarakterišete kao ”niske” ili ”visoke”. Mnogo bolje zvuči kad kažete da je nivo šećera u krvi visok (ali ga možete sniziti), nego da su rezultati loši, zar ne?
Gledajte dobru stranu: Ne može uvek sve ići po planu i najgore što možete da uradite jeste da budete utučeni. Gledajte dobru stranu: znate da postoji problem i možete ga ispraviti. Samo pronađite uzrok za visok nivo glukoze. Recimo, ako merač pokazuje neželjene vrednosti ujutru nakon buđenja, to sigurno nije zbog hrane (jeli ste prethodne večeri) – razgovarajte s endokrinologom o promeni terapije. Ako šećer pak skače posle obroka i ne vrati se u normalu nakon dva sata, obratite pažnju na vrstu i količinu hrane koju jedete i promenite jelovnik.