Bolje sprečiti nego lečiti! Ovo sus aveti za prevenciju najčešćih tegoba i oboljenja kod osoba s dijabetesom, koje se javljaju tokom proleća.
Kako do zdravlja
Brinite o očima
Istraživanja pokazuju da će se kod 60% ljudi s dijabetesom tipa 2 i kod skoro 100% onih s dijabetesom tipa 1 s vremenom pojaviti neka bolest očiju. Pored redovnih kontrolnih pregleda, postoji još dosta toga što sami možete učiniti za bolji vid i prevenciju oboljenja.
PROČITAJTE I… 10 jednostavnih vežbi za oči
ISHRANA
Povrće poput tikvica, kuvanog spanaća i ostalog zelenog lisnatog povrća, kao i voće kakvo su kivi i grožđ – bogat su izvor luteina i zeksantina, antioksidansa koji umanjuju rizik od makularne degeneracije (oboljenje mrežnjače) i katarakte.
Jaja (žumance) takođe su bogat izvor luteina, zeksantina i cinka, što ih čini odličnom hranom za zdrave oči. Jedite ih najmanje tri do pet puta sedmično.
Ukoliko niste u mogućnosti da redovno jedete navedene namirnice, koristite suplemente koji poboljšavaju zdravlje očiju. U njima ćete naći sve vitamine i minerale koje ishranom ne možete uneti u organizam.
KONTROLA I KRETANJE
Konstantno povišen nivo glukoze u krvi oštećuje sve krvne sudove, uključujući i one u očima. Zato je važno da redovno proveravate šećer u krvi, te da svakog dana posvetite najmanje 30 minuta fizičkoj aktivnosti.
PRESTANAK PUŠENJA
Pušenje takođe loše utiče na krvne sudove (i u očima), ali i povećava rizik od katarkate i makularne degeneracije.
Čuvajte stopala
Proleće je pravo vreme da probudite stopala iz zimskog sna, te im pružite negu i ljubav kakvu zaslužuju.
Pitanje: Kako da negujem stopala u toplijim mesecima?
Kad je toplo, uglavnom hodamo bosi ili u otvorenoj obući, što nas izlaže povećanom riziku od posekotina, povreda, žuljeva, ujeda insekata i opekotina od sunca. Pre izlaska napolje, na stopala i noge uvek nanesite kremu sa zaštitnim faktorom i sredstvo protiv ujeda insekata. Redovno pregledajte stopala kako biste na vreme uočili pojavu novih oštećenja ili posekotina, gde se lako može razviti infekcija. Gljivične infekcije stopala češće se javljaju u letnjim mesecima, pa ako između prstiju na nogama uočite plikove, primetite svrab, napukline ili crvenilo, kao i urasle nokte, oticanje ili gnojne čireve – odmah se obratite podologu.
PROČITAJTE I… Melemi i kupke za stopala
Pitanje: Podolog mi je savetovao da uvek nosim obuću, čak i u kući, radi bolje zaštite stopala. Je li to zaista neophodno?
Ako vam je podolog savetovao da ne hodate bosi, čak ni po kući, to je verovatno zato što imate povećan rizik od pojave komplikacija na stopalima, usled loše cirkulacije i smanjenog osećaja u ovom delu tela.
Pridržavajte se lekarskih saveta i unutrašnjost obuće uvek brišite blagim dezinfekcionim sredstvom. Birajte udobne čarape koje ne stežu, napravljene od prirodnih materijala, i svakodnevno ih menjajte. Redovno menjajte obuću – i uvek birajte onu od prirodnih materijala, kako biste izbegli znojenje.
VIŠE SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA DIJABETES!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Magazin-Dijabetes
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net