Sećate se kako bi vam mama, dok ste bili mali, brzo očistila i previla oderano koleno ili posečen prst? Dok bi vas usput tešila i govorila kako će bol brzo proći, uveravala vas je i da će rana brzo zarasti, a ožiljak nestati dok dođe dan venčanja.
Sad više niste dete, ali način na koji bi vam mama nekad negovala rane, kao i njen pozitivan stav, svakako će vam pomoći ako ne želite da vam na koži stopala ostanu tragovi neudobne obuće ili na telu useci kanile od insulinske pumpe. Brz i pravilan tretman rane ili povrede kože najvažniji je korak u procesu lečenja, koji ćete ubrzati upotrebom delotvornih proizvoda i daljim izbegavanjem povređivanja nezarasle rane.
1. Očistite ranu kako biste sprečili pojavu infekcije
Bilo da ste posekli prst seckanjem luka ili ste se spotakli i oderali koleno, prvo što treba da učinite jeste da operete ranu vodom iz česme. Zatim uzmite nekoliko sterilnih gazica i antiseptični rastvor kojim ćete nežno, u jednom pravcu preći preko rane, kako biste uklonili sve zaostale bakterije.
Savet: Nemojte koristiti sapun ili hidrogen, da ne biste iziritirali kožu.
2. Pokrijte ranu
Za pravilno zarastanje rana najvažnije je da budu u bezbednoj sredini, koja nije ni previše suva ni previše vlažna. Zbog toga treba da koristite vodootporne flastere. Zamolite apotekara da vam pomogne u izboru onog koji ne propušta vodu i bakterije, a pod kojim koža može da diše. Izbegavajte flastere s jakim prianjajućim ivicama, da prilikom skidanja ne biste povredili kožu oko rane.
Savet: Postoji mogućnost da se skidanjem flastera rana ponovo otvori ili da se ošteti koža oko nje. Uvek ga vucite u smeru rasta dlaka. Ako osetite da su ivice jako zalepljene za kožu, natopite ih toplom vodom, a onda probajte ponovo.
3. Ublažite pritisak
Pritisak oko ivica rane usporava njeno zarastanje. Najgore su pogođene rane na stopalima, jer ona nose celu težinu tela, a dok su u cipelama, flaster može spasti s njih. Zato je najvažnije da nosite udobnu, pravilno odabranu obuću, u kojoj neće postojati opasnost da se samolepljivi flaster s lako prianjajućim ivicama odlepi.
Savet: Izbegavajte debele flastere, jer će se stvoriti trenje između obuće i dela kože s flasterom, što može dovesti do otvaranja rane.
4. Ovo je najvažnije!
Stabilnim nivoom šećera u krvi poboljšava se cirkulacija tela, čime se povećava sposobnost organizma za samoizlečenje i zaceljivanje rana. Zato je važno da tokom procesa zarastanja činite sve što možete kako biste nivo šećera u krvi održali u granicama dozvoljenih vrednosti.
Savet: Pazite na unos ugljenih hidrata i uzdržite se od zaslađenih napitaka i grickalica.
5. A kako pomaže ishrana
Zdravom ishranom telu pružate sirovine kojima će proces isceljenja ići pravilnim i bržim tokom. Postarajte se da sa svakim obrokom unesete zdrave proteine (bezmasno meso, riba, piletina, pasulj/grašak), integralne žitarice, kao i dosta voća i povrća. Pre svakog obroka ili užine popijte čašu vode, kako biste organizam održavali dovoljno hidriranim. Na ovaj način obezbedićete pravilnu ishranu i funkciju ćelija, a nivo šećera u krvi održavati stabilnim.
Savet: Vitamin C je važan antioksidans za zarastanje rana. Zato slobodno preterujte sa zelenim lisnatim povrćem i voćem bogatim ovim vitaminom tokom procesa zarastanja rana.
6. Prepoznajte znake infekcije
Svakog dana menjajte hanzaplast ili zavoj, nežno očistite ranu i pregledajte je kako biste na vreme prepoznali znake infekcije – crvena i natečena koža, curenje iz rane, zadah gnoja, toplija koža nego na ostalim delovima tela, kao i otekli limfni čvorići u predelu pazuha, vrata i prepona. Ako primetite bilo šta od navedenog, odmah idite doktoru.
Savet: Kad imate dijabetes, velika je verovatnoća da imunosistem nije dovoljno jak da se sam brzo izbori s infekcijom, ali ukoliko se vi osećate dobro i ako rana izgleda u redu, opustite se!
VIŠE SAZNAJTE U NOVOM BROJU MAGAZINA DIJABETES!
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net