Dvomesečna ishrana bazirana na smanjenom unosu kalorija, koja obećava povlačenje šećerne bolesti, privlači sve više pažnje zahvaljujući TV voditelju doktoru Majklu Mouzliju. Ali koliko je to zaista dobro? Odgovor daje naša nutricionistkinja Branka Mirković
Prema tvrdnjama britanskog doktora i TV voditelja Majkla Mouzlija, niskokalorijskim režimom ishrane gubi se u proseku oko 14 kg, čime se postiže bolja osetljivost na insulin i stabilizuje nivo šećera u krvi. Počinje se unošenjem samo 800 kalorija dnevno tokom osam nedelja, što iznosi svega 40% prosečne energetske potrebe odrasle osobe. Doktor Mouzli obećava čak i da se pomoću ove dijete može korigovati terapija za dijabetes ili se ona pak može potpuno ukinuti. Da li je to zaista moguće?
IZ ČEGA SE SASTOJI DIJETA
Cilj dijete jeste da se izgubi deo masti oko vitalnih unutrašnjih organa. Tokom prvih osam nedelja dijete nazvane “Šećer u krvi” jedu se uglavnom bezmasni proteini (riba, piletina, crveno meso) i povrće bez skroba (dakle, bez krompira, slatkog krompira ili kukuruza). Posle toga, započinje prelazni post u vidu formule 5:2. To znači da je tokom pet dana u nedelji dozvoljeno jesti sve, a preostala dva se ”posti” kao na početku dijete, odnosno unosi se samo 800 kalorija dnevno. Ovaj prelazni period traje dok se ne dostigne željena težina. Da bi se potom održali rezultati dobijeni dijetom, osoba se nadalje mora pridržavati mediteranskog načina ishrane, odnosno jelovnika sa smanjenim unosom ugljenih hidrata i povećanim unosom povrća, voća, integralnih proizvoda, orašastih plodova, pasulja i sočiva, ribe i živinskog mesa. Crveno meso je dozvoljeno sporadično u malim količinama.
NAUČNO OBJAŠNJENJE DIJETE
Unošenjem svega 800 kalorija dnevno kilogrami se vrlo brzo počnu topiti. Gubljenjem sala nagomilanog u predelu stomaka postiže se bolja osetljivost na insulin i snižava se nivo šećera u krvi. Smanjen unos ugljenih hidrata uglavnom za posledicu ima manje glukoze koja se oslobađa u krvotoku. Ali to ne znači obavezno da se dijabetes povukao. Možda se samo primirio ili se jednostavno sad bolje kontroliše. Drugim rečima, ako se opet ugojite, i nivo šećera u krvi će ponovo rasti.
MOŽE LI OVAKVA DIJETA BITI OPASNA
Ova osmonedeljna dijeta za posledicu može imati opasno nizak nivo glukoze u krvi (hipoglikemija). Ako već dugo imate dijabetes tip 2, možda nećete smeti da prestanete s uzimanjem lekova.
Veoma je važno da razgovarate s lekarom pre nego što se odlučite za ovu dijetu i promenu propisane terapije.
DOBRE I LOŠE STRANE DIJETE ŠEĆER U KRVI
Dobre
– Jedete zdrave i neprerađene namirnice, kao što su jaja, sveže povrće, nemasno meso, mahunarke (sočivo i leblebije) i unosite zdrave masti, kao na primer one iz avokada.
– Izbegavate masnu i zaslađenu industrijsku hranu, kao što su kolači, keks, čips i gazirana pića.
– Brz početni gubitak kilograma motivisaće vas da nastavite sa zdravim promenama u ishrani.
PROČITAJTE I:
REGULIŠITE ŠEĆER ČAJEVIMA ZA 7 DANA
NAUČITE DA BROJITE UGLJENE HIDRATE
LOŠE STRANE DIJETE
– Trebaće vam čelična volja da se ograničite na 800 kalorija dnevno.
– Lišavate se ugljenih hidrata bogatih vlaknima, kao što su hleb od integralnog brašna i žitarice, koji takođe doprinose boljoj osetljivosti na insulin.
– Izlažete se riziku od hipoglikemije.
FOTO: Guliver/Getty
VIŠE SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA DIJABETES!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Magazin-Dijabetes
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net