Kod osoba s dijabetesom, dehidratacija je relativno česta pojava. Javlja se uglavnom u lakšem obliku, ali kod loše regulisanog, ili nelečenog dijabetesa, može se javiti i teži oblik ovog poremećaja. Takođe, uzrok može biti i neregulisana bubrežna bolest.
Neki dijabetičari, posebno oni koji boluju od dijabetesa tipa 2, i starije su životne dobi, jednostavno nemaju naviku unosa dovoljne količine vode i drugih tečnosti. Ako je to svojstveno i vama, poslužite se malom trikom kako biste izbegli ovu lošu naviku. Na vidna mesto u stanu (komoda, noćni stočić, cipelarnik…) stavite male flaše vode, pa ćete svaki put kad ih ugledate, uzeti nekoliko gutljaja.
Osećaj žeđi se ne javlja odmah, te su zato osobe koje obično piju malo tečnosti izložene dugotrajnom riziku od bolesti bubrega, poremećaja mentalnih funkcija, probavnog sistema, čak problemima sa srcem. Zbog svih ovih razloga, važno je da osobe s dijabetesom redovno unose dovoljnu količinu tečnosti, pošto je kod njih organizam dodatno opterećen i procesom regulacije šećera u krvi.
Foto: Thinkstock
VIŠE SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA DIJABETES!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Magazin-Dijabetes
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net