Fizičke aktivnosti na otvorenom prostoru donose brojne koristi za fizičko i mentalno zdravlje. Pre svega, promena okruženja povećava motivaciju jer, za razliku od treninga u (istom) zatvorenom prostoru, pruža mogućnost da tačno vidite odakle ste počeli i dokle se stigli, što vas dodatno može stimulisati da budete još brži i da stignete još dalje. Osim toga, možete se okušati u nekim novim oblicima aktivnosti i isprobati novu opremu te tako proširiti svoj fitnes repertoar.
A zdravstvene koristi fizičkih aktivnosti ogromne su, naročito za dijabetičare. Na primer, efekti šetnje su:
* snižava nivo glukoze u krvi i generalno olakšava kontrolu bolesti,
* poboljšava kardiovaskularno stanje, što je posebno važno za dijabetičare, kod kojih su kardiovaskularne bolesti česta komplikacija bolesti,
* povećava izdržljivost mišića,
* poboljšava stepen opšte pokretljivosti.
Otkrijte koji su najbolji načini da započnete svoje šetnje, kao i još dve aktivnosti idealne za sunčano vreme.
ŠETNJA
Svakodnevna šetnja najčešći je savet medicinskih stručnjaka za bolju regulaciju brojnih bolesti, kao i za održavanje generalnog zdravlja. Zašto? Zato što je to nešto jednostavno što smo savladali još kao mališani! Za hodanje nije neophodna posebna veština, niti skupa oprema, osim udobne obuće i odeće. Osim toga, sami možete da odredite tempo kojim ćete se kretati, u zavisnosti od toga kako se osećate.
KAKO DA… ubrzate korak
Šetnja je odlična aktivnost za glikoregulaciju, ali mora da sadrži neke elemente da bi zaista bila dovoljno efikasna. Kad savladate program za početnike, vreme je da ubrzate korak.
* Uključite uzvišenja da bi i utrošak energije (kalorija) bio veći. Verovatno ćete ostati bez daha dok se ne popnete na neko uzvišenje, ali ćete zato imati divan pogled, a efekti aktivnosti biće bolji. Započnite jednim blažim uzvišenjem, a potom u svoju šetnju uključite više strmih terena.
* Nosite ruksak Ukoliko imate problem s ograničenom pokretljivošću, ili živite u podneblju s nepristupačnim ili nesavladivim uzvišenjima, onda povećajte težinu koju nosite tako što ćete nositi (napunjen) ruksak na leđima.
XTop-savet:X Izaberite ruksak koji je obložen u delovima što naležu direktno na telo i započnite s laganim teretom, a onda ga postepeno povećavajte na pet i deset kilograma.
* Isprobajte planinarenje, što će vam ujedno pružiti mogućnost da vežbate i da uživate u prirodi. Spakujte u ruksak obrok, vodu, „prvu pomoć“ u slučaju hipoglikemije, flastere i zavoje te nekoliko rezervnih sokni. Kako budete trošili stvari iz ruksaka, tako će on bivati sve lakši.
Top-savet: Započnite ovaj program šetnjom po ravnom terenu, kao što je šetnja duž reke, a onda se uhvatite ukoštac s nečim zahtevnijim.
* Slušajte muziku koja će vas motivisati na brži korak. Muzika po vašem izboru odlična je „pozadinska“ podrška za vežbanje jer donosi zadovoljstvo onim što radite, podstiče na brži tempo i čini da vam vreme brže prođe.
* Uključite intervalni trening visokog intenziteta. Na taj način brže ćete ostvariti rezultate. Intervalni trening visokog intenziteta naročito je koristan za poboljšanje kardiovaskularnog stanja, što je važan indikator opšteg zdravlja.
XTop-savetX: Osnovna ideja ovog tipa treninga jesu kratki intervali intenzivnih vežbi s pauzama između njih. Potrudite se da u svaki interval uložite 90% snage. Za neke ljude to je aktivnost poput trčanja, a za druge penjanje uzvišicama. Vi najbolje možete da procenite koja aktivnost za vas predstavlja najveći fizički napor. Ako vam ovo deluje previše zahtevno, onda započnite uključivanjem poluminutnog intervala brzog hoda u svakodnevne šetnje. Kad steknete dovoljno kondicije, produžavajte brzi interval, kao i dužinu šetnje.
VIŠE SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA DIJABETES!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Magazin-Dijabetes
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net