Dobro osmišljen plan ishrane i upotrebe suplemenata pomoći će vam da sprečite razvoj predijabetesa u dijabetes tip 2
Predijabetes je alarm upozorenja, odnosno stanje organizma koje ne mora obavezno da se preraste u dijabetes tip 2.
Brza reakcija, odnosno promena načina ishrane i uzimanje dodataka ishrani, najvažniji su korak, koji svaki pojedinac može i treba za sebe da preduzme. Gojaznost, problemi s gubljenjem kilograma, čest i neobjašnjiv umor i loša koncentracija najčešći su simptomi.
Testirajte se
Vrednost šećera u krvi uzetoj na prazan stomak između 100 i 125 mg/dl ili nivo HbA1C između 5,7 i 6,9 smatraju se pokazateljima predijabetesa. Važno je proveriti i vrednost insulina na prazan stomak – ako je 11 mcIU/ml ili viši, to znači da vam se organizam muči da kontroliše šećer u krvi. Vrednosti insulina na prazan stomak pouzdan je pokazatelj mogućnosti pojave dijabetesa u narednih deset do petnaest godina.
Uzrok
U najvećem broju slučajeva, predijabetes je posledica višegodišnje ishrane zasnovane na rafinisanim ugljenim hidratima, uključujući i zaslađenu hranu i namirnice sa dosta šećera. U ovu hranu ubrajaju se i slatkiši, beli hleb, beli pirinač, testenina i peciva. Krompir i pirinčane galete imaju slično dejstvo na šećer u krvi.
Uobičajeni tretmani
Postoji dosta medikamenata koji se prepisuju u slučaju predijabetesa, ali kao i svi lekovi – i ovi izazivaju dosta nepoželjnih nuspojava.
Saveti za ishranu
Najvažnije je promeniti način ishrane. Neka jelovnik bude što bogatiji visokokvalitetnim proteinima, kao što su riba, piletina, bezmasna govedina i junetina, jer oni stabilizuju i snižavaju nivo šećera u krvi. Povrće bogato vlaknima takođe treba da je što više zastupljeno u ishrani.
Vlakna, naročito ona rastvoriva, usporavaju razgradnju ugljenih hidrata, smanjuju i stabilizuju šećer u krvi. U povrće bogato vlaknima ubrajaju se zelene salate tamnijih listova (ljubičastih), paradajz, krastavac, spanać, brokoli, karfiol, špargle, rotkvice, paprike babure, indijska slačica (vrsta kupusa), endivija, raštan. Izbegavajte prelive za salatu koji sadrže šećer. Namirnice kao što su sirće i cimet doprinose snižavanju nivoa šećera u krvi.
Suplementi
Za nekoliko suplemenata dokazano je da pomažu regulisanju šećera u krvi. Pre nego što započnete sa suplementacijom, obavezno se konsultujte sa svojim lekarom. Ako uzimate više od dva od navedenih suplemenata, u dogovoru s farmaceutom smanjite preporučenu dozu.
Vitamin D
Ovaj vitamin doprinosi stabilnim vrednostima šećera u krvi i pomaže u prevenciji predijabetesa i dijabetesa tipa 2. U kombinaciji s kalcijumom, posebno je delotvoran za regulaciju insulina i šećera u krvi. Uzima se 1.000 do 4.000 IU vitamina D i 500 mg kalcijumovog citrata dnevno.
Silimarin, aktivna supstanca biljke sikavice, veoma brzo deluje u regulaciji šećera u krvi kod ljudi s predijabetesom i dijabetesom tipa 2. Istraživanja su pokazala da za 15-20 % snižava nivo šećera i insulina u krvi, kao i vrednosti HbA1C. Uzima se 200 mg dnevno.
…
VIŠE SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA DIJABETES!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Magazin-Dijabetes
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net