Da, dobro ste čuli! Ovaj oblik šećerne bolesti više nije oboljenje koja pogađa samo odrasle ljude. Uz procenat gojaznosti kod dece, raste i broj mlađih od 18 godina s dijagnozom dijabetesa tipa 2.
Trenutno je procenat koji se odnosi na decu i adolescente od ukupnog broja ljudi s dijabetesom tipa 2 još prilično nizak, ali je u poslednjih deset godina primećena tendencija porasta u otkrivanju novih slučajeva, što je svakako zabrinjavajući podatak.
Dijabetes tipa 2 kod dece: Rizična grupa
Kao i kod odraslih, u pojavi dijabetesa tipa 2 kod dece – genetska predispozicija i stil života imaju ključnu ulogu.
U rizičnu grupu, stoga, spadaju deca:
– koja maju porodičnu istoriju dijabetesa,
– koja pate od gojaznosti ili viška kilograma,
– koja se nezdravo hrane.
Šta se dešava ako se kod deteta javi dijabetes tipa 2?
Ovaj tip dijabetesa obično se smatra manje ozbiljnim stanjem od dijabetesa tipa 1, što, nažalost, nije tačno. Bez obzira na tip i opšte zdravstveno stanje organizma, dijabetes je uvek teško oboljenje, jer povišen nivo šećera u krvi s vremenom utiče na zdravlje drugih organa, prvenstveno srca, bubrega, očiju i nerava.
Samim tim, pojava dijabetesa u ranijem uzrastu podrazumeva i veću brigu, jer je mogućnost pojave ranih komplikacija veća. Istraživanja su pokazala da se komplikacije šećerne bolesti razvijaju brže kod dece i mladih s dijabetesom tipa 2 nego kod onih s dijabetesom tipa 1, iako obe grupe imaju podjednak rizik od pojave komplikacija povezanih s gojaznošću i dijabetesom.
Zbog svega navedenog, svakako treba da se pobrinete za pravovremenu prevenciju šećerne bolesti kod svoje dece.
Navike koje imaju presudnu ulogu
– Zdrava ishrana
Istraživanje iz 2014. i 2015. otkriva da samo 20% dece od dve do 18 godina jede preporučenu količinu voća i povrća, što znači da je ishrana aspekt na kojem se može dosta uraditi. Pored povećanog unosa voća i povrća, preporučuje se izbegavanje prerađenih žitarica i upotreba onih integralnih, smanjen unos mesnih prerađevina i crvenog mesa, više namirnica biljnog porekla bogatih vlaknima i što manje dodatih šećera.
PROČITAJTE I… Saveti za roditelje dece koja imaju dijabetes tipa 1
– Porodični obroci
Istraživanja pokazuju da deca koja redovno jedu s ostalim članovima porodice, a tokom obroka ne gledaju televiziju – imaju zdravije navike u ishrani i manji rizik od gojaznosti. Pozitivna porodična dinamika (razgovori, smeh, opuštena atmosfera) takođe se povezuju sa smanjenim rizikom od gojaznosti kod dece. Kako svakodnevni porodični obroci uglavnom nisu mogući usled različitih rasporeda i brojnih dnevnih obaveza, potrudite se da svake sedmice jedete zajedno najmanje dva do tri puta, u bilo koje doba dana. Uvek poslužite hranu za trpezarijskim stolom, a nikako ispred TV ekrana.
– Fizička aktivnost
Podstaknite decu da budu što aktivnija i ograničite im vreme koje provode sedeći, bilo da je reč o crtanju ili gledanju TV i igranja igrica. Kako deca budu rasla, tako će zbog školskih obaveza morati više da sede, pa iskoristite vreme dok su još mali da ih naviknete na što više kretanja i zabave. Škole sporta ili različite organizovane aktivnosti za decu svakako su dobar izbor, ali najveću korist i deci i sebi napravićete ako svakog vikenda porodično odete u park, u šetnju, na klizanje ili plivanje i slično. Dok ste u kući, igrajte se igara koje podrazumevaju skakutanje, dodavanje ili šutanje lopte i uopšte pravljenje što više pokreta.
VIŠE SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA DIJABETES!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Magazin-Dijabetes
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net