Ako ste saznali da treba da započnete insulinsku terapiju, moguće je da vas muče određene bojazni i pretpostavke. Uz stručna objašnjenja, shvatićete da to nije uvek opravdano…
Insulin- strahovi i nedoumice
Većina ljudi s dijabetesom tipa 2 želi da izbegne insulin kao terapiju. Razlozi su uglavnom strah od igala i propratnih pojava, povećan rizik od hipoglikemije, menjanje životnog stila, mogući uticaj na kilažu… Čak i ako se pridržavate zdravog načina ishrane i redovno vežbate, uzimanje insulina često je neizbežno, jer je dijabetes tipa 2 progresivna bolest. Statistika kaže da 50 % osoba s dijabetesom tipa 2 – mora započeti insulinsku terapiju u deset godina od dobijanja dijagnoze.
Iako su brige zbog insulinske terapije očekivana reakcija, stručna objašnjenja pomoći će vam da shvatite da one nisu uvek opravdane.
Vaša bojazan: „Insulin je poslednja šansa“
Sasvim je razumljivo što ste pomislili tako nešto, naročito ako ste prethodno isprobali sve moguće načine da održite šećer stabilnim bez insulina. Međutim, niste u pravu. Insulin se danas ne smatra krajnjom terapijom i ne koristi se kao „poslednja opcija“, pošto se pokaže da prethodni vid terapije nije dao očekivane rezultate. Održavanje nivoa šećera u krvi unutar ciljanih vrednosti zapravo je jedino što se terapijom želi postići, a ukoliko se to lakše postiže uz insulin – onda je bolje što pre početi s njegovim korišćenjem.
Vaša bojazan: „Ako mi treba insulin, znači da imam ozbiljan oblik dijabetesa“.
Dijabetes je ozbiljno stanje, pa svi tako i treba da ga shvate, bez obzira na to koju terapiju koriste. Najveći problem sa šećernom bolešću jesu komplikacije koje se s vremenom javljaju usled loše glikoregulacije. Kad to prihvatite kao najvažniju činjenicu, shvatićete da vam je glavni zadatak to da nivo šećera u krvi održavate stabilnim, što bliže ciljanim vrednostima, jer ćete samo tako sprečiti posledice bolesti. Bilo da u tu svrhu koristite insulin, tablete ili samo drugačije životne navike, važno je da znate da je dijabetes UVEK ozbiljna bolest, koja se mora držati pod kontrolom.

Foto: Guliver/Thinkstock
PROČITAJTE I… Da li ste sigurni da znate baš sve o insulinu
Vaša bojazan: „Ako moram uzimati insulin, znači da mi je sav dosadašnji trud bio uzaludan“
Potreba za insulinom ne znači da su dosadašnja zalaganja bila uzludna ili nedovoljna. To, takođe, ne znači kako treba da prestanete sa zdravom ishranom i vežbanjem. Dijabetes je stanje u kojem se morate pridržavati zdravih životnih navika, bez obzira na vrstu terapije koju uzimate. Ako ste dosad bili disciplinovani i vredno radili na poboljšanju zdravlja, tako treba i da nastavite, jer su zdrava ishrana i fizička aktivnost jedina terapija za sprečavanje i lečenje svih bolesti, koja pritom nema nuspojava.
Zabluda je da osobe koje nivo šećera u krvi regulišu pomoću insulinskih injekcija mogu jesti šta god požele. Nekontrolisano konzumiranje hrane i sve veće doze insulina, koje biste u tom slučaju morali uzimati, prouzrokovali bi porast telesne težine i HbA1c vrednosti u krvi. S vremenom, došlo bi do ateroskleroze i komplikacija dijabetesa na srcu i krvnim sudovima, očnom dnu, bubrezima… Zato je veoma važno da svaladate veštinu brojanja ugljenih hidrata, te da u dogovoru s lekarom odredite dnevne potrebe za ovim nutrijentima.
Vaša bojazan: „Uzimanje insulina izlaže me opasnosti od hipoglikemije“.
Činjenica je da nagli pad nivoa šećera u krvi (hipoglikemija) može biti posledica uzimanja insulina, ali to se lako može izbeći dobrim balansom između konzumiranja adekvatnih namirnica i fizičke aktivnosti, naravno, uz obaveznu kontrolu glikemije. Kad započnete insulinsku terapiju, lekar će vas posavetovati šta da radite kako biste umanjili rizik od hipoglikemije, te kako da reagujete ako ipak zapadnete u to stanje. Naravno, s vremenom će vam sve te aktivnosti preći u rutinu, te, kao i mnogo toga drugog, postati sastavni deo života
VIŠE SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA DIJABETES!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Magazin-Dijabetes
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net