Osećate neprijatno peckanje u nogama, poput malih strujnih udara, ponekad vam udove preplave trnci i “mravinjanje”, dešava se da vas iz sna trgne bol, kao da vam je neko zario nož u stopalo? Sve upućuje na perifernu dijabetičku neuropatiju.
Kako pokazuju statistike, ovaj poremećaj javlja se kod polovine obolelih, koji nisu ni svesni problema sve dok se ne ispolje simptomi. Međutim, tad je bolest već prilično odmakla, a lečenje je prvenstveno usmereno na usporavanje bolesti, ublažavanje simptoma i sprečavanje infekcije, čije napredovanje vodi ka nastanku dijabetičkog stopala i amputaciji zahvaćene regije.
PROČITAJTE I… Recepti poznatih travara: Melemi i kupke za stopala
Kako nastaje neuropatija?
U osnovi ovog problema leži dugotrajno povišen nivo glukoze u krvi i, posledično, oštećenje krvnih sudova, koji nisu u stanju da obezbede dovoljno hranljivih materija i kiseonika nervima, što dovodi do njihovog propadanja, pa impulsi do mozga putuju sporije i uopšte ne dospevaju do odgovarajućih centara, ili su jednostavno – pogrešni. Senzacije uglavnom nastaju obostrano, češće u nogama nego u rukama, a ponekad ih prati promena oblika stopala, koja nastaje zbog slabljenja mišića i skraćenja tetiva. Uz to, smanjuje se osećaj za toplo, hladno i bol, koji je, uzrokovan “iznutra”, u trećini slučajeva prvi simptom neuropatije. To je, kako tvrde stručnjaci, dobra vest, jer koliko god da je neprijatan, bol može “iznuditi” blagovremenu reakciju i odlazak lekaru.
PROČITAJTE I… Gangrena: Šta ako se ipak desi
Neuropatija: Faktori rizika
Za nastanak periferne dijabetičke polineuropatije odgovorno je nekoliko faktora rizika, prvenstveno – konstantno povišen šećer u krvi, to jest vrednosti glikolizovanog hemoglobina HbA1c više od 7%. Zatim slede takođe opasni faktori, poput hipertenzije (krvni pritisak viši od 130/80), te nivoa lošeg (LDL) holesterola i triglicerida – iznad 5 mmol/L odnosno 1,7 mmol/L. Verovatnoća za nastanak oboljenja raste i s dijabetičkim stažom i godinama, a novija istraživanja pokazuju da postoji uska povezanost i s učestalijim epizodama hipoglikemije (nizak nivo glukoze u krvi), te variranjem vrednosti šećera u krvi. Tu su, naravno, i loše navike, poput prekomernog konzumiranja alkohola, pušenja, neurednog sna, neredovne i nekvalitetne ishrane, kao i nedostatka fizičke aktivnosti.
VIŠE SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA DIJABETES!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Magazin-Dijabetes
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net