Saznanje da dete ima dijabetes tipa 1 za roditelje može predstavljati emocionalni šok i veoma teško životno iskustvo. Naši saveti pomoći će vam da lakše prihvatite novu situaciju, te tako i sebi i detetu olakšate život.
Deca i dijabetes tipa 1
Dan i trenutak kad ste saznali da vam dete ima dijabetes nikad nećete zaboraviti. Jer, život se otad zauvek menja. Prve sedmice i prvih nekoliko meseci mogu biti posebno teški i emotivno zahtevni. Potrebno je vreme da se prilagodile novom stilu života.
Roditeljima je čak i teže da prihvate dijagnozu. Ali, znajte, niste vi krivi što vam je dete dobilo šećrnu bolest, niti ste mogli nešto učiniti da to sprečite. Tačni uzroci dijabetesa tipa 1 još se ne znaju, a ispitivanja i dalje traju.
Dijabetes nije bolest, već hronično stanje koje se javlja kad pankreas odjednom prestane vršiti svoju funkciju. Način na koji ćete vi posmatrati bolest znatno će uticati i na stav i ponašanje vašeg deteta. Zato roditelji igraju najvažniju ulogu nakon dijagnoze dijabetesa. Odgovorni ste da detetu pružite sredstva neophodna za dugoročno kontrolisanje bolesti, ali i da mu pružite svu moguću psihološku podršku i pomoć.
Ako odlučite da na detetov dijabetes gledate kao na medicinsko stanje koje se može držati pod kontrolom, a ne na hendikep, dete će moći da radi šta god poželi. Na kraju, kad mališan dovoljno poraste da sam brine o sebi, radiće to sa samopouzdanjem i lakoćom.
Naučiti dete da se samostalno stara o kontrolisanju dijabetesa a da ga pritom ne preopteretite – nije nimalo lak zadatak. Ne postoji samo jedan dobar način da se starate o detetu s dijabetesom. To je individualan proces, pa ono što odgovara vašem detetu – možda neće odgovarati nekom drugom.
Saveti za roditelje dece sa dijabetesom tipa 1
Zaboravite na reč „dijeta“
Ne postoji dijeta za osobe s dijabetesom. Moguće je da ćete u prodavnicama posegnuti za namirnicama i proizvodima s oznakom „za dijabetičare“ ili „ne sadrži šećer“, ali istina je da vašem detetu ne treba nikakva „hrana za dijabetičare“. Glavni cilj je uspostavljanje ravnoteže između unesenih ugljenih hidrata i količine insulina. Deca treba da se hrane raznovrsno i zdravo, što podrazumeva proteine, voće, povrće i integralne žitarice.
PROČITAJTE I… Šta otežava kontrolu dijabetesa u tinejdžerskom dobu
Pametan izbor užine
Pre nego što je dobilo dijagnozu dijabetesa, i vašem je detetu užina verovatno bila omiljeni obrok. Sad će međuobroci ipak morati da se planiraju tako da se uklope u detetov raspored aktivnosti, obaveza i vrednosti šećera u krvi. Najverovatnije će mu trebati dve do tri užine dnevno, s unapred određenom količinom ugljenih hidrata, kako bi se obezbedila pravilna ishrana i postigao stabilan nivo glukoze u krvi.
Obavestite školsko osoblje
U kontrolisanju dijabetesa nema pauza niti perioda mirovanja, što znači da dete i u školi mora imati adekvatnu medicinsku negu. Zato je važno da i vi i dete znate da će tamo biti u sigurnim rukama. Obaveza svake škole i obrazovne ustanove jeste da deci obezbede sigurnu sredinu. Deca s dijabetesom moraju imati mogućnost redovnih provera nivoa glukoze u krvi, uzimanja insulina i tretiranja niskih vrednosti šećera u krvi.
Ipak, školsko osoblje često nije dovoljno upoznato sa složenim procesom kontrolisanja dijabetesa kod dece. Stoga je vaša odgovornost da ih upoznate sa svim procedurama, bilo putem odštampanih brošura ili tako što ćete doprineti organizovanju informativnog predavanja.
Zakažite razgovor kod nutricioniste ili sertifikovanog edukatora za dijabetes
Hrana je možda najveći izazov u kontrolisanju dijabetesa. Vaše dete neće više moći da se hrani kao ostali mališani. I roditelji i deca sad postaju malo nutricionisti, malo matematičari, kako bi uskladili količine ugljenih hidrata i insulina. I nutricionista i edukator za dijabetes mogu vas naučiti kako da brojite ugljene hidrate na osnovu etikete o hranjivosti proizvoda, kako da koristite kuhinjsku vagu i šolje za merenje. Edukator će takođe izračunati preporučenu količinu unosa ugljenih hidrata, zavisno od detetovog uzrasta, težine i fizičke aktivnosti.
VIŠE SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA DIJABETES!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Magazin-Dijabetes
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net