Neka hodanje bude vaš novi vid treninga za skidanje kilograma, podizanje forme, bolje zdravlje i uspešniju kontrolu dijabetesa.
Benefiti šetanja: Dijabetes i fizička aktivnost
Hodanje se jednostavno mora voleti! Njime se podstiče mršavljenje, a jače se i zdravlje kardiovaskularnih organa i zglobova. Pored toga, kako ističu stručnjaci, hodanjem popravljamo raspoloženje i, što je najvažnije, trošimo glukozu, održavajući tako njene vrednosti u krvi stabilnim.
Tu ne prestaju sve dobre strane hodanja. Naime, jedno istraživanje na Kembridžu pokazalo je da hodanje smanjuje opasnost od moždanog udara, te sprečava propadanje moždanih ćelija i staračku demenciju. Ako dnevno hodate samo dvadeset minuta, smanjićete rizik od prevremene smrti za čak tri puta.
Hodanje i dijabetes: Mere predostrožnosti
Pre nego što zavežete patike i započnete trening hodanja, preduzmite sve mere predostrožnosti za bezbedno vežbanje.
1. Posavetujte se sa stručnjacima
Porazgovarajte s lekarom, savetnikom za dijabetes ili fiziologom o uključivanju vežbanja u plan kontrolisanja dijabetesa. Možda ćete morati da prilagodite insulinske doze povećanoj fizičkoj aktivnosti.
2. Jedite za bolji nivo šećera u krvi
Ako ste na terapiji koja može prouzrokovati hipoglikemiju, pojedite užinu pre vežbanja, ali i posle njega – da biste održali nivo glukoze u krvi stabilnim. Druga opcija je da smanjite insulinsku dozu, u slučaju da na taj način kontrolišete dijabetes.
3. Pažljivo ubrizgavajte insulin
Ako koristite insulin, nemojte ga ubrizgavati u butine pre treninga. Insulin se tako brže apsorbuje, pa se uvećava i opasnost od hipoglikemije.
Pročitajte i… Poboljšajte osetljivost na insulin
4. Izmerite šećer
Ako vam je nivo šećera u krvi nizak, pojedite užinu s ugljenim hidratima brzog dejstva, a zatim sačekajte da vam se nivo glukoze u krvi normalizuje – pa tek onda započnite trening. Ako vam je vrednost šećera previsoka i imate ketone, uzmite dodatnu dozu insulina. Sačekajte da vam se nivo glukoze u krvi i ketona normalizuju pre nego što počnete s vežbanjem.
5. Zaštitite se od sunca
Pre nego što izađete iz kuće, namažite se zaštitnom kremom širokog spektra. Takođe, obavezna je kapa – ili šešir – kao i sunčane naočari.
Pročitajte i… Da li vam je neophodan vitamin D?
6. Zagrejte se i istegnite se
Vežbe istezanja pre treninga i posle njega pomoći će vam da izbegnete povrede.
7. Pijte vodu!
Znate već i sami – voda vam je neophodna da ne biste dehidrirali i izložili se komplikacijama. Uvek popijte čašu vode pre treninga! Ponesite sa sobom flašicu vode koju ćete piti tokom treninga i posle njega.
VIŠE SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA DIJABETES!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Magazin-Dijabetes
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net