Hranite se po preporukama endokrinologa i nutricioniste, pravilno dozirate insulin i fizički ste aktivni… A nivo šećera u krvi i pored toga stalno varira, pa nikako da ga stabilizujete. Saznajte šta sve može omesti kvalitetno vođenje bolesti – i predupredite problem.
Dijabetes kod tinejdžera
U periodu adolescencije gotovo po pravilu dolazi do pogoršanja bolesti, bilo da je reč o dijabetesu tipa 1 (koji je dominantan u tom uzrastu) onom ili tipa 2 (u poslednje vreme sve se češće javlja kod dece u pubertetu), jer je usled prave “erupcije” hormona – polnih i onih koji podstiču rast i razvoj – vrlo teško održavati optimalan nivo glukoze u krvi. Ako se tome dodaju specifične psihičke promene karakteristične za ovaj period, koje podrazumevaju buntovnost i neprihvatanje dijetetskih preporuka i samokontrole, problem postaje mnogo složeniji.
PROČITAJTE I… Saveti psihologa kako da s tinejdžerom pričate o dijabetesu
Kakav je uticaj hormona
Kad uđu u pubertet, deca s dijabetesom imaju veću potrebu za insulinom, čiji učinak usled delovanja hormona rasta i polnih hormona biva umanjen za 15% do 30%. S druge strane, ubrzan razvoj i polno sazrevanje zahtevaju više energije i, shodno tome, obilnije obroke, što takođe podrazumeva veće doze insulina, a sva ta turbulentna stanja stvaraju još jedan problem – iznenadne hipoglikemije, te, ako se ne preduzmu odgovarajuće mere, rane komplikacije dijabetesa.
Veoma je važno znati da se hormon rasta uglavnom luči noću, zbog čega je insulinska rezistencija najveća u tom periodu, a posledica su visoke jutarnje vrednosti glukoze u krvi (tzv. fenomen zore). Uz to, hormon rasta stimuliše ketogenezu, nepotpuno razlaganje masti pri kojem nastaju toksična ketonska tela, pa se, u slučaju preskakanja večernje doze insulina, povećava rizik od razvoja opasne ketoacidoze. Kad je reč o ženskim polnim hormonima, prvenstveno progesteronu, koji najviše smanjuje delovanje insulina – njegov je uticaj najveći u poslednjoj nedelji menstrualnog ciklusa, a takođe je najizraženiji noću.
Kako sprečiti posledice
Pažljivo određivanje insulinskih doza (pogotovo večernjih), što će sprečiti skokove i padove glukoze u krvi, odgovarajuća dijeta, fizička aktivnost, edukacija adolescenta o hormonskim promenama u pubertetu i njihovom uticaju na oboljenje – umnogome će ublažiti posledice turbulencije hormona.
PROČITAJTE I… Čuvajte se poremećaja u ishrani
Rizično ponašanje
Mnogi adolescenti, uprkos tome što ih lekari i roditelji upozoravaju na posledice zanemarivanja dijabetesa, olako shvataju svoju bolest i s buntovničkim prkosom odbijaju da se suoče s njenim razornim delovanjem Većina njih krišom poseže za slatkišima, a dešava se i da preskoče uzimanje leka ili se izlože prevelikom naporu ne korigujući dozu insulina i ne nadoknađujući utrošenu glukozu povećanim unosom hrane, što izaziva ekstremne skokove ili padove šećera u krvi, a posledično – hiperglikemijske i hipoglikemijske krize. Neretko, zbog stida, nisu spremni da otkriju vršnjacima da imaju dijabetes, pa u trenucima kad je to neophodno – pomoć izostane ili zakasni.
Šta preduzeti?
U tom osetljivom uzrastu, kad misle “da sve znaju i mogu” i insistiraju na svojoj samostalnosti, a pritom zaziru od saveta i sugestija odraslih, mladima treba prići s posebnom pažnjom i pomoći im da dijabetes drže pod kontrolom. Osim lekarskog tima, u proces su, naravno, uključeni i roditelji, koji učestvuju u donošenju odluka povezanih s terapijom i nadgledaju lečenje uprkos (gotovo redovnom) protivljenji obolelog adolescenta. Istraživanja su pokazala da se bolest mnogo bolje kontroliše ukoliko otac i majka prate primenu terapije.
Ipak, poželjno je da njihovo učešće bude diskretno, uz puno uvažavanje detetovih težnji da se pokaže zrelim i odgovornim, jer se u suprotnom može izazvati suprotan efekat. Takođe, veoma je važno da blisko okruženje bude upoznato s prirodom asolescentove bolesti i simptomima ekstremnih stanja, kako bi se mladom bolesniku u kriznim momentima pružila blagovremena pomoć.
VIŠE SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA DIJABETES!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Magazin-Dijabetes
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net