"Dijabetes" magazin
  • Novi broj
  • Dijabetes info
  • Ishrana
  • Rekreacija
  • Saveti
  • O magazinu
Dijabetes info
LEČI DIJABETES, ČUVA SRCE I TOPI KILOGRAME!
Besane noći podižu nivo šećera
Smem li piti alkohol?
Svi izazovi kontinuiranog praćenja glukoze u krvi
7 činjenica o neuropatiji
Boli vas glava? Regulišite novo šećera!
Bolujete li zaista od dijabetesa tipa 2?
Pažljivo čitajte etikete na proizvodima!
Naizgled bezazlena ranica može vas koštati života!
Kako virusi utiču na dijabetes?

"Dijabetes" magazin

Vodič za lakši život sa šećernom bolešću

  • Novi broj
  • Dijabetes info
  • Ishrana
  • Rekreacija
  • Saveti
  • O magazinu
Ishrana

Šta sve mogu ZAČINI?

September 1, 2017

 
 

Prednost začina nije samo aroma kojom se obogati ukus jela, već i sastav što ih čini odličnim saveznicima dobrog zdravlja i vitke linije. Možda niste znali da začini koje svako ima u kuhinji kriju u sebi mnoga lekovita svojstva.
Muskatni oraščić, na primer, ne daje samo intenzivnu, osvežavajuću i gorkastu aromu slatkim jelima i sosovima već podstiče i ubrzava metabolizam. Cimet nije samo savršen dodatak štrudli od jabuka već je začin koji snižava nivo šećera u krvi i doprinosu osećaju sitosti, čime vas čuva i od nekontrolisanog grickanja između obroka.
 
NIŽI NIVO ŠEĆERA U KRVI
Doktor Nil Barnard, predsednik Lekarske komisije za odgovornu medicinu (Physicians Committee for Responsible Medicine, PCRM), neprofitne istraživačke organizacije koja promoviše vegansku ishranu, preventivnu medicinu i istraživanja što ne podrazumevaju testiranje na životinjama, dugo godina je proučavao uticaj ishrane na zdravlje i telesnu težinu. ”Čista ishrana (whole food diet, ishrana zasnovana na neprerađenim namirnicama) uz upotrebu raznovrsnih začina pokazala se kao bolji recept za snižavanje šećera u krvi nego lekovi za dijabetes koji se najčešće propisuju”, kaže on.
Održavanje nivoa glukoze u krvi stabilnim veoma je važno, naročito ako ne želite da dobijete kilogram više uz česte slavske i praznične trpeze prepune jela bogatih ugljenim hidratima. Sve unesene ugljene hidrate naše telo pretvara u glukozu – gorivo koje napaja ćelije – a višak šalje u jetru i mišiće u vidu glikogena. Kako jetra i mišići mogu primiti samo ograničene količine glikogena, preostali deo pretvara se u masti. Da skratimo i pojednostavimo – što više jedete slatkih i prostih ugljenih hidrata, kao što su keks, kolači, beli hleb i voće – veći su izgledi da će se sve to uskladištiti kao mast.
Neki začini, međutim, a cimet posebno, mogu sprečiti rast nivoa šećera posle obroka bogatog ugljenim hidratima. Dovoljne su jedna do dve kašičice cimeta dnevno da se nivo šećera u krvi snizi u zdravim okvirima, pokazuju istraživanja PCRM-a. Pored toga, rezultati studija pokazuju da ovaj začin pomaže u regulisanju jutarnjeg nivoa glukoze, odnosno nivoa šećera u krvi na prazan stomak, što znači da ćete redovnom upotrebom cimeta ujutru prestati da se osećate slabo i pomalo ošamućeno. ”Sposobnost cimeta da snizi nivo šećera u krvi moguće da potiče od polifenolnih polimera, antioksidansa koji deluju slično kao insulin”, objašnjava dr Barnard.
 
UKROĆEN APETIT
Ako vam se dešava da žudite za još jednim parčetom slasne čokoladne torte ili kolača, možda krivac za to nije samo nedovoljno jaka volja. Moguće je da vam nivo šećera u krvi naglo pada posle obroka bogatog ugljenim hidratima, zbog čega vam organizam žudi za još šećera. A možda se problem skriva i disbalansu hormona zaduženih za upravljanje apetitom. Prema rezultatima istraživanja sprovedenih pri Kalifornijskom univerzitetu, ishrana bogata šećerom i ugljenim hidratima može dovesti do rezistentnosti leptina. U takvoj situaciji, mozak nije u stanju da registruje da ste siti i podstiče vas da žudite za hranom bogatom mastima i šećerom, kako biste mu priuštili momentalnu energiju.
U slučaju neobuzdanog apetita, od velike pomoći može biti i đumbir, koji sprečava nagli skok šećera u krvi, podiže nivo energjije i podstiče mršavljenje. Ispitanici koji su konzumirali vruć napitak od đumbira duže su se osećali sitim nego ostali
u kontrolnoj grupi.
 

UBRZAN METABOLIZAM

Istraživanje objavljeno u časopisu Metabolizam otkriva da kašičica đumbira u prahu rastvorenog u čaši vruće vode stvara takozvani termički efekat na hranu. To znači da se posle jela povećava metabolička stopa – brzina kojom telo sagoreva kalorije.
Muskatni oraščić još je jedan fantastičan začin. Bogat je manganom, koji pomaže efikasniju razgradnju unesene hrane. Ova aromatična namirnica ima i karminativno dejstvo, što znači da stimuliše uklanjanje gasova i sprečava nadimanje, grčeve i nelagodu u stomaku, čime znatno olakšava procese u sistemu za varenje obezbeđujući ravan stomak.
 

TANJI STRUK

Još jedan veoma zdrav začin koji se i izgledom uklapa u svečane trpeze jeste zvezdasti anis, čije semenke sadrže anetol – deluje kao snažan diuretik i podstiče izbacivanje viška tečnosti iz organizma, što svakako doprinosi vitkom stasu. Ovaj začin umirujuće deluje na nervni sistem snižavajući nivo kortizola, hormona stresa povezanog sa skladištenjem masnog tkiva u predelu stomaka.

 

VIŠE SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA DIJABETES!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Magazin-Dijabetes

STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net

Šta sve mogu ZAČINI? was last modified: August 17th, 2017 by Aleksandra Dudvarski
začini i zdravlje
0
Facebook Twitter Google + Pinterest
previous post
Budite saosećajni – prema sebi!
next post
Šta sve utiče na oscilaciju šećera?

Informišite se još

Poznati travari savetuju kako zaštiti srce

Cimet & karanfilić za dobru glikoregulaciju

Čaj od crnog korena

Ledene voćne poslastice

Vekna od banane

Sladoled od mešanog jagodičastog voća s nanom

Zašto treba da jedete ĐUMBIR

Supa od đumbira

Zdrave zamene za slatkiše


Potražite na kioscima

Oglašivači

Najnovije na sajtu!

  • PRELISTAVAMO NOVI BROJ: DIJABETES #40

  • PRELISTAVAMO NOVI BROJ: DIJABETES #39

  • Detoks čorba broj 1

  • Ishrana s manje ugljenih hidrata sprečava komplikacije

  • Vitamin D kao spas od neuropatije

  • Bezbedno vežbanje s dijabetesom tipa 1

  • Sprečite propadanje krvnih sudova

  • Prebolela sam kovid 19 bez komplikacija

  • Nikad nije kasno da poboljšate zdravlje

  • Izbegnite zamke zime!

  • LEČI DIJABETES, ČUVA SRCE I TOPI KILOGRAME!

Ishrana dijabetičara

  • Detoks čorba broj 1

    Jan 6, 2021
  • Ishrana s manje ugljenih hidrata sprečava...

    Jan 2, 2021
  • Sada nam treba LJUTA HRANA

    Oct 30, 2020

@2017 - Dijabetes magazin. All Right Reserved.


Back To Top