U slučaju da ste tek počeli meriti nivo glukoze, ili da vam je potrebno malo podsećanje – evo detaljnog uputstva o tome kada, kako i zašto treba da proveravate nivo šećera u krvi.
Redovno proveravanje nivoa glukoze u krvi može u prvi mah delovati pomalo zastrašujuće, ali održavanje šećera u ciljanim vrednostima od ogromnog je značaja za uspešno kontrolisanje dijabetesa i očuvanje zdravlja. Redovno merenje nivao glukoze pomoći će vam da lakše kontrolišete bolest i blagovremeno sprečite komplikacije.
Zašto moram proveravati nivo glukoze u krvi?
Ako imate uvid u vrednosti šećera u krvi:
*Znaćete je li vam nivo glukoze u ciljanim okvirima, ili je pak prenizak odnosno previsok;
*Biće vam jasnije kako određene namirnice, vežbanje, stres i bolest utiču na nivo glukoze u krvi;
*Na vreme ćete otkriti treba li da razgovarate s lekarom i napravite određene izmene u terapiji i programu kontrolisanja dijabetesa.
PROČITAJTE I… Vodič za dijabetičare
Kada – i koliko često – treba da merim šećer u krvi?
Odgovor na ovo pitanje zavisi od tipa dijabetesa koji imate, kao i od načina na koji ga lečite.
Ukoliko nekoliko puta dnevno ubrizgavate insulin, koristite insulinske pumpe i tablete, sledite određeni plan ishrane i vežbate, a pritom terapije ima pozitivno dejstvo – najbolje je da učestalost i vreme merenja odredite konsultujućii se sa svojim lekarom ili edukatorom za dijabetes. Najbolje vreme za merenje:
*Ako imate dijabetes tipa 1, ili pak insulinom kontrolišete dijabetes tipa 2 – merite nivo šećera pre svakog obroka, pre odlaska na spavanje i povremeno tokom noći (između dva i tri sata), naročito ako ste dosad imali epizode noćne hipoglikemije;
* Ukoliko imate dijabetes tipa 2 a ne uzimate insulinsku terapiju, merite nivo šećera ujutru pre doručka i dva sata posle svakog obroka (dva sata od početka obroka).
Preporučuje se da to redovnije činite ako ste bolesni ili pod stresom, ukoliko osećate simptome previsokog ili preniskog nivoa šećera u krvi, ako vozite, putujete ili menjate dnevnu rutinu, ishranu, program vežbanja ili terapiju, a naročito ukoliko uzimate insulin ili lekove koji mogu izazvati hipoglikemiju. Nivo glukoze trebalo bi da proverite pre vožnje i na svaka dva-tri sata tokom vožnje.
PROČITAJTE I… 5 faza prihvatanja bolesti
Ako ne uzimate lekove koji mogu izazvati hipoglikemiju a imate uglavnom stabilne vrednosti glukoze u krvi – onda ne morate svakodnevno proveravati nivo šećera u krvi. Redovno merenje važno je samo ako vam to pomaže da lakše držite dijabetes pod kontrolom. Merenje nivoa glukoze pre obroka i posle njega obično je korisnije od svakodnevnog proveravanja vrednosti glukoze ujutru na prazan stomak.

Diabetes doing glucose level test. Fruits in background
Dijabetes: Kojim vrednostima treba da težim?
Ciljne vrednosti glukoze u krvi zavise od mnogih činilaca, poput starosne dobi, dužine dijagnoze dijabetesa, vrste terapije koju uzimate i opšteg zdravstvenog stanja. Ako ne uzimate lekove koji izazivaju hipoglikemiju, verovatno ćete težiti nižim vrednostima glukoze u krvi, sličnim onima kakve imaju osobe bez dijabetesa. Važno je da s lekarom razgovarate o ličnim ciljanim vrednostima, a zvanične preporučene vrednosti jesu:
*Ako imate dijabetes tipa 1: 4 mmol/L do 8 mmol/L pre obroka i ispod 10 mmol/L dva sata od početka obroka;
*Ukoliko imate dijabetes tipa 2: 6 mmol/L do 8 mmol/L pre obroka i 6 mmol/L do 10 mmol/L dva sata od početka obroka.
VIŠE SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA DIJABETES!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Magazin-Dijabetes
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net