Dijagnoza dijabetesa utiče na celu porodicu, ali uz ispravan pristup – može doprineti boljim partnerskim odnosima.
Kad draga osoba dobije dijagnozu dijabetesa, lako se mogu stvoriti uslovi za opsesivno ponašanje i jaku želju za kontrolisanjem, što uništava životnu radost i povećava tenziju. Zato se obuzdajte na vreme! Vaš odnos prema partneru, roditelju ili nekom drugom članu porodice s dijabetesom prvenstveno podrazumeva podršku i saosećajnost. Naravno da kontrolisanje dijabetesa nećete prepustiti višim silama, te nastaviti sa starim načinom života, ali znajte kako je najvažnije da zajedno pronađete najbolji način na koji ćete oboje pristupiti novonastaloj situaciji.
Partnerski odnosi i dijabetes
Niko ne kaže da će biti lako. Emocionalni ringišpil u kojem će se smenjivati i mešati bes, frustracije, negiranje i tuga – i kod oboje podjednako – svakako je izvestan. Važno je da budete svesni kako je to potpuno normalno. Međutim, ako briga zbog nečijeg zdravlja prouzrokuje negativno ponašanje – treba naći alternativu. Ovo su neki od primera onoga što se najčešće misli i govori, a ne bi trebalo.
PROČITAJTE I… Pametne nagrade: Proslavite svoje male uspehe
„Zašto to jedeš, kad znaš da ne smeš?“
Kako savetuju psiholozi, u situacijama kad biste partneru uputili ovakav komentar ili pitanje – zastanite i zapitajte se šta time pokušavate da postignete. Moguće je da imate potrebu da se izborite sa sopstvenim stresom, da se na neki način rasteretite, ali treba da razmislite o tome kakve će biti posledice toga svega, kako će razgovor dalje teći i na koji će način to uticati na vaš međusobni odnos. Zapitajte se hoće li partner ili dete zaista u tom pitanju prepoznati vašu želju da budete od pomoći, ili će se pak osetiti kao da ih omalovažavate?
Mnogi ljudi s dijabetesom zaista ulažu velike napore da održe zdravlje pod kontrolom, pa zbog sličnih komentara mogu steći utisak da nemate poverenja u njih. To je posebno važno za decu koja su dovoljno odrasla da samostalno brinu o sebi. Korisni komentari neće štetiti. Ali ako nisu takvi, detetu poručujete da zapravo sumnjate u njegovu sposobnost i samostalnost, što mu se može učiniti zastrašujućim, jer će pomisliti da će mu uvek trebati nečija pomoć. Da bismo bili u stanju da pomognemo drugima, moramo najpre povesti računa o sebi.
PROČITAJTE I… Koraci do boljeg zdravlja
„Ja ovo jednostavno ne mogu.“
Ako ste ovo izgovorili, ili pak samo pomislili – vreme je da se posvetite malo i sebi. Psiholozi smatraju da je to analogno korišćenju maski s kiseonikom u avionu. Znate da vam stjuardese u avionu uvek naglašavaju da masku s kiseonikom najpre stavite sebi pa onda detetu. To je zapravo slikovit primer onoga što treba da činite i kad niste u tako kritičnim situacijama. Da biste pomogli drugome, treba da vodite računa o sebi. Briga o osobi s hroničnom bolešću može biti iscrpljujuća i ponekad teška za podnošenje, pogotovo što za to ne dobijate nikakva priznanja ni nagrade. Ipak, najveći uspeh postići ćete ako istovremeno brinete o sebi, tj. ukoliko se zdravo se hranite, vežbate, dovoljno spavate i uživate u omiljenim aktivnostima u slobodno vreme. Time ćete učiniti i veliku uslugu svojoj porodici.
OSTATAK TEKSTA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA DIJABETES!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Magazin-Dijabetes
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net