Vežbanje i dijabetes: Na šta obratiti pažnju?
Morate biti svesni svojih mogućnosti: Kako biste odredili intenzitet kojim treba da vežbate, od 220 oduzmite svoje godine, razliku pomnožite s količinom napora (počnite od 65%) koji ćete uložiti u vežbanje. Na primer, osoba od 50 godina (220-50×0,65) treba da teži da joj broj otkucaja u minuti iznosi 110.
PROČITAJTE I: Sedmodnevni program treninga hodanjem
Pazite na disanje: Zadržavanje daha, prilikom izvođenja vežbi snage, najčešća je greška. Osim što reguliše krvni pritisak, pravilno disanje olakšava kontrakciju leđnih mišića, zbog čega ćete, prilikom izvođenja vežbi, biti stabilniji. Savet: Dok podižete tegove – udišete, a izdahnite prilikom njihovog spuštanja.
Brzodelujući ugljeni hidrati: Ukoliko ste na insulinu ili lekovima za snižavanje šećera u krvi koji vas stavljaju u rizik od hipoglikemije, dok vežbate pri ruci uvek morate imati tablete glukoze, voćni sok ili gumene bombone.
Voda: Usled dehidratacije može se povisiti nivo šećera u krvi. Sastavni deo vaše fitnes opreme moraju da budu i flašica s vodom, nezaslađen čaj od nane ili limunada.
Potražite savet
Ukoliko dosad niste vežbali, pre nego što počnete, konsultujte se sa stručnjacima. Kada dobijete odobrenje da možete da se izlažete fizičkom naporu, od sportskog lekara zatražite režim vežbi koji odgovara vešem stanju. Dobro bi bilo da posetite i ortopeda. On će uočiti svaki problem koji vam može smetati pri rekreaciji i savetovaće vas kako da zaštitite stopala. Ako možete, kupite patike i čarape za vežbanje namenjene dijabetičarima, jer one smanjuju rizik od nastanka povreda.
VIŠE SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA DIJABETES!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Magazin-Dijabetes
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net