To što imate dijabetes ne znači da ne možete sesti za volan, nagaziti papučicu za gas i uživati u vožnji, mada bi trebalo i da obratite pažnju na nekoliko sitnica…
Sigurno ste mnogo puta, možda baš poneseni vrcavim stihovima Bebi Dol, poželeli da ”uzmete neki dobar auto” i ”odete negde gde nikog nema, daleko”. Kako i ne biste – retko šta se može meriti sa osećajem slobode koji se javlja kad nagazite papučicu za gas, otvorite prozor, odvrnete muziku i pustite vetar da vam se igra s kosom, čak i ako se vozite samo do posla. No, postoji i druga strana medalje – čak i kratka avantura za volanom može biti prilično stresna, posebno ako se nađete usred saobraćajne gužve. Da, stres utiče na nivo glukoze u krvi. Ali ne, to nije razlog da zauvek zarobite svog četvorotočkaša u garaži. Uz nekoliko praktičnih saveta i poruku da vožnja nipošto nije bauk, rešavamo najčešće nedoumice koje more vozače s dijabetesom.
Dug put? Što da ne!
Iskusan ste vozač, ali ste sebi zbog dijabetesa nametnuli granice? Mislite da ne možete da izdržite nekoliko sati za volanom? Grešite. Napunite rezervoar i krenite u avanturu. Ali imajte na umu da je zaustavljanje na svaka dva sata poželjno – protegnite noge i obavezno proverite nivo glukoze u krvi, ne bi trebalo da bude iznad 5 mmol/L. Opskrbite se dovoljnom količinom hrane, morate imati u vidu da na auto-putu možda nećete naići na prodavnicu ili benzisku pumpu, a može se desiti i da vam zatreba neka grickalica, tek da povratite energiju kad vas vožnja izmori. Obavezno javite nekom bliskom kuda ste se zaputili i kojim ćete putem voziti. I naravno – ne zaboravite da ga obavestite o tome kad bezbedno stignete na odredište!
Retinopatija (ni)je prepreka
Čak i ako vam je dijagnostikovana dijabetesna retinopatija i više nemate ”oko sokolovo”, ukoliko oftalmolog proceni da možete da vozite, nema razloga da odlažete vozačku dozvolu, s tim što morate biti spremni na česte susrete s njim. Ako je sunce jako, obavezno nosite tamne naočare, kako biste ga sprečili da vam oteža vidljivost. Neka okvir bude dovoljno veliki da prekrije ne samo oči već i deo oko njih, a najbolje je da je sa zelenim, braon ili sivim staklima, jer je kroz njih najprijatnije gledati. Ako to ne pomogne, zakažite pregled kod oftalmologa. Takođe, na vrata njegove ordinacije obavezno pokucajte i ako primetite da vam je vid oslabljen tokom noćne vožnje. Taj problem bi se mogao rešiti novim naočarima.
Rizik zvan hipoglikemija
Hipoglikemija je moguća tokom vožnje, ali nije nemoguće sprečiti je. Ne bi trebalo da bude razloga za brigu ako držite nivo šećera u krvi pod kontrolom, hranite se zdravo i redovno se bavite fizičkom aktivnošću. To bi bilo rešenje ”na duge staze”. Svakako, obavezno je izmeriti nivo glukoze u krvi pre putovanja – ne sedajte za volan ako brojač pokaže vrednost iznad 5 mmol/L. Ako tokom puta posumnjate da je nastupila hipoglikemije – drhtite, imate vrtoglavicu, znojite se i ne uspevate da se koncentrišete na vožnju – zaustavite vozilo. Uza sebe uvek imajte bombonice od grožđanog šećera, slatko bezalkoholno piće ili nekoliko kockica šećera – sigurno će vam podići nivo šećera u krvi. Sačekajte bar 30 minuta pre nego što ponovo sednete za volan, samo ne zaboravite da najpre izmerite šećer.
Još nemate dozvolu?
Na lekarskom pregledu koji je neophodno uraditi pre polaganja nemojte prećutati da imate dijabetes i ne brinite – dok god kontrolišete nivo šećera u krvi i ne dozvoljavate šećernoj bolesti da preuzme kontrolu nad vama, bez ikakvih problema možete biti učesnik u saobraćaju! Međutim, imajte na umu da dijabetičari moraju ići na lekarski pregled najmanje jednom u pet godina kako bi produžavali vozačku dozvolu.
Foto: Thinkstock
VIŠE SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA DIJABETES!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Magazin-Dijabetes
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net